Наказ від 01.09.2023 № 149/од "Про організацію і ведення цивільного захисту в Славгородському ліцеї у 2023/2024 навчальному році"
Пам'ятки з Цивільного Захисту
Психологічний захист як ресурс для перемоги
Комікси "Мінна безпека не без ПЕКа"
Пам'ятка "Порядок дій у разі виявлення підозрілих об'єктів та вибухонебезпечних предметів"
Вміст невідкладного евакуаційного рюкзака для класу/групи, закладу освіти та дитини
Життя та здоров’я всіх учасників освітнього процесу, насамперед – дітей, є безумовним і абсолютним пріоритетом всієї системи освіти.
У ситуації небезпеки та військового нападу, щоб зберегти здоров’я і життя дітей, їх слід швидко евакуювати в безпечне місце – до найближчого бомбосховища, підвалу чи іншого укриття, або назовні. Скільки часу дітям та працівникам закладу освіти доведеться перебувати в укритті – передбачити неможливо, тому надзвичайно важливо, щоб у закладі освіти був мінімальний набір для забезпечення життєвих потреб для дітей та працівників.
У школах деяких інших країн обов’язковим є наявність евакуаційного рюкзака у кожному класі/приміщенні групи, який у разі небезпеки вчитель/вихователь бере з собою, є також рекомендації щодо необхідних речей для кожного здобувача освіти. Керівники закладів освіти також мають підготувати необхідні речі у швидкому доступі.
Під час складання вмісту евакуаційних рюкзаків ми послуговувалися закордонними рекомендаціями: Департаменту освіти Оклахоми , посібником “Врятуйте дітей – стандартні процедури та правила безпеки для учнів та студентів” Ресурсного центру прав дитини.
В українському законодавстві поки що немає зобов’язання закладу освіти забезпечувати приміщення класів евакуаційними рюкзаками, хоча життя показує, що такі рішення дуже необхідні. Вважаю, що ці рюкзаки мають закуповуватися за бюджетні кошти, але наразі закупити рюкзаки та необхідні речі за кошти державного чи місцевого бюджету закладами освіти та органами управління освітою є малореальним: бюджетні процедури цього не передбачають.
Відразу зазначу, що я був і залишаюся переконаним противником примусових поборів з батьків у вигляді коштів, речей чи послуг: будь-яка допомога батьків закладу освіти є і залишається суто добровільною – і на цьому наголошую.
Однак, враховуючи, що йдеться не про якісь забаганки у вигляді “придбати штори іншого відтінку”, а про життя та безпеку дітей, дуже прошу врахувати це моє прохання, взяти до уваги рекомендації та дії закладів освіти зі створення більшого рівня безпеки для дітей.
Тому дуже прошу батьків забезпечити мінімальний набір для своєї дитини: він не є дороговартісним, але може стати критично важливим у надзвичайній ситуації, а також надати посильну добровільну допомогу закладам освіти саме для більшої безпеки дітей.
УВАГА! Ці рекомендації не є обов’язковими, це – наше узагальнення подібного досвіду інших країн, який ви можете використати. Кожен заклад освіти зможе вдосконалити цей список речей залежно від потреб здобувачів освіти, умов закладу освіти.
Найголовніше – пам’ятати, що евакуаційні рюкзаки мають бути завчасно підготовлені, висіти на видному місці, не бути важкими, колір рюкзака має бути яскравим (червоний, помаранчевий). Коли вчителі/вихователі одягнуть ці рюкзаки, то для дітей буде орієнтир дорослої людини, якій можна довіряти.
Кожному здобувачу освіти рекомендують мати при собі:
пляшку води
- батончики
- записку від батьків, у якій вказано прізвище, ім’я, по батькові дитини, дата народження, адреса проживання, контакти батьків, сімейне фото (за бажанням)
- рекомендовано мати комплект змінної білизни та одягу (але хочемо звернути увагу, що під час евакуації дитині потрібно брати рюкзак із собою, тому він не повинен бути важким).
Рекомендований вміст рюкзака для класу/групи:
- рюкзак яскравого кольору (червоний, помаранчевий)
- декілька чистих аркушів паперу
- ручка, олівець
- блокнот із твердою палітуркою
- ліхтарик (и) та додаткові батарейки до нього/них
- класна аптечка
- маленьке радіо на батарейках + батарейки
- свисток
- вода, стаканчики
- термоковдри (щоб вберегтися від холоду)
- декілька упаковок великих сміттєвих пакетів
- 2-3 маркери
- декілька вінілових перчаток
- мотузка
- маски для всіх дітей
- скотч та ножиці
- відро (бажано складне, замість туалету)
- туалетний папір або рулон паперових рушників
- вологі серветки
- розкладна клейонка для забезпечення приватності під час відвідування саморобного туалету
- мультитул (багатофункціональний інструмент, що поєднує декілька портативних інструментів)
- енергетичні батончики для всіх дітей класу/групи.
Пам’ятки
- Порядок дій керівників та працівників при виникненні надзвичайних ситуацій, які характерні для конкретного об’єкта освіти, а також при несприятливих побутових або нестандартних ситуаціях
- Пам'ятка щодо першочергових дій у випадку загрози скоєння терористичного акту чи диверсії
- Алгоритм дій керівника навчального закладу у разі виникнення надзвичайних ситуацій (схвалено науково-методичною радою Інформаційно-методичного центру управління освіти і науки Сумської міської ради для використання в роботі (протокол №1 від 17.02.2015 р.)
- «Пам`ятка щодо першочергових дій у разі виявлення ознак вибухового пристрою або схожих на них предметів»
- «Як поводити себе, ставши заручником терористів».
- Рекомендації психолога Світлани Ройз «Супергерої безпеки» (як підготувати дітей до можливих надзвичайних ситуацій)
Пам’ятка щодо дій населення при виникненні надзвичайних ситуацій
- Дії при раптовому артобстрілі
- Як вижити під «Градом»
- Увага! Евакуація!
- Захисні споруди
- Дії у натовпі!
- Увага! Терористичний акт!
- Як підготуватися до надзвичайної ситуації
Нормативна база Славгородського ліцею:
Наказ від 02.09.22 № 133/од "Про організацію роботи з питань пожежної безпеки"