Вибір професії – найважливіший крок у житті людини. Ні для кого не секрет, що сьогодні ринок праці переживає період глобальних змін: комп’ютерні технології, штучний інтелект, нанотехнології, розвиток віртуальної реальності та генної інженерії…
В рамках тижня профорієнтаційного виховання в Славгородському ліцеї було проведено ряд заходів, а саме: інформаційні години, під час яких учні розширили уявлення про світ професій та їхні особливості, ознайомилися з вимогами до них, що сприяло формуванню осмисленого підходу до вибору професії. А також мали можливість розглянути фактори, що впливають на вибір професії; виховний захід "Вибір майбутньої професії", метою якого є формування в учнів відповідального ставлення до вибору професії. Крім того, учні 11 класу долучились до профорієнтаційного онлайн-заходу, який проводили спеціалісти Навчально-наукового інституту історії, права та міжнародних відносин Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка з метою організації та якісного проведення вступної кампанії 2024 року.
10 помилок при виборі професії
Дуже часто на запитання : «ким ти хочеш бути у майбутньому» ми чуємо відповідь підлітків : «Я не знаю», «Мені нічого не подобається», «Я себе не бачу у жодній із професій». В таких випадках батьки самі вирішують та обирають вуз і спеціальність , або підліток навмання обирає свою майбутню професію . Наприклад: через опитування на різних форумах, або тому що саме на ту спеціальність йде вчитися подружка або друг і багато інших причин.
«Як допомогти дитині в виборі майбутньої професії?» Тест на профорієнтацію допоможе зробити цей складний і відповідальний вибір. Тестування дає можливість визначити сильні сторони підлітка, цікаві для нього професійні сфери, мотиви та стратегії навчання, а також вміння вирішувати складні питання.
У світі близько 75% людей ставляться до своєї роботи або негативно, або нейтрально. Їм свого часу не вистачило теста на профорієнтацію.
Біля 60% сьогоднішніх школярів, згідно з прогнозами фахівців, працюватимуть за спеціальностями, які поки що не існують. Завдання шкіл – підготувати дві третини учнів до вибору того, чого немає. Велика кількість професій сьогодні створюється на перетині різних сфер діяльності. Дитина, яка буде компетентна одразу в декількох областях, буде набагато більш конкурентоспроможною.
До вашої уваги перелік онлайн-тестів з профорієнтації:
Містить 27 запитань. Націлена на визначення особливостей твоєї праці: ти орієнтуєшся на себе, команду чи результат.
Містить 20 запитань. Вони орієнтовані на визначення того, що підлітку дається найпростіше, до чого є найбільша схильність: працювати з людьми, програмувати чи, наприклад, писати музику.
Тест допомагає виявити нахили до того чи іншого виду професійної діяльності, за тематичними напрямками: мистецтво, техніка, робота з людьми, розумова та фізична праця. Опитувальник містить 24 запитання, на які ти відповіси протягом 15 хвилин.
Допоможе визначити, яка спеціальність підходить найбільше. Складений на основі тестів Голланда та Йовайші. Містить 30 запитань.
Це модифікована методика радянського педагога Голомштока. Він визначив 23 основні професійні сфери та об’єднав їх у групи: медицина, мистецтво, педагогіка, військова справа та інші. Особливість методики: виявлення схильності до певних галузей знань. Тест містить 96 легких запитань (приблизно 15 хвилин часу).
Голланд розробив тест із 240 запитань. Відповіді на них допомагають визначити власний тип особистості та рекомендують професії, бажані для цього типу. Проходження тесту триває в середньому25 хвилин.
Класні керівники закладу освіти постійно проводять виховні години, тренінги, години спілкування, бесіди, інтерактивні вправи щодо профорієнтаційної обізнаності здобувачів освіти Славгородського ліцею: