Інклюзивна освіта

Date: 1 березня 2023 о 18:49, Refreshed 9 лютого о 21:09

“...Коли ми почнемо називати речі своїми іменами,

коли ми визнаємо,що люди з особливими потребами,

найперше є людьми,то побачимо,

що у них значно більше спільного з усіма, ніж відмінного”

З 2018 року у Славгородському ліцеї запроваджено інклюзивне навчання.

Наказ директора школи

03.09.2021 №194/од

про команду психолого-педагогічного супроводу

дитини з особливими освітніми потребами

у Славгородській ЗОШ І-ІІІ ступенів

Краснопільської селищної ради

ПОГОДЖЕНО

Протокол засідання педагогічної ради

30.08.2021 №1

Положення про команду психолого-педагогічного супроводу дитини з ООП

Наказ від 31.08.2023 № 133/од "Про створення класу з інклюзивною формою навчання"

Наказ від 31.08.2023 № 143/од "Про створення команди психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами"

Засідання команди психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами з фахівцями Краснопільського ІРЦ

ІНДИВІДУАЛЬНИЙ МАРШРУТ ДИТИНИ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ

(рекомендації батькам щодо розуміння інклюзії та алгоритму дій батьків дітей з особливими освітніми потребами для зарахування в заклад освіти)

Що таке інклюзія?

Інклюзія від англійського inclusion – включення) – процес збільшення ступеня участі всіх громадян в соціумі, і насамперед тих, що мають труднощі у фізичному чи розумовому розвитку. Він передбачає розробку і застосування таких конкретних рішень, які зможуть дозволити кожній людині рівноправно брати участь в академічному і суспільному житті. При інклюзії всі зацікавлені сторони повинні брати активну участь для отримання бажаного результату. Інклюзія – це процес реального включення дітей з особливими потребами, з інвалідністю в активне суспільне життя і однаковою мірою необхідна для всіх членів суспільства.

Що таке інклюзивна освіта?

Інклюзивна освіта – це система освітніх послуг, що ґрунтується на принципі забезпечення основного права дітей на освіту та права здобувати її за місцем проживання, що передбачає навчання дитини з особливими освітніми потребами в умовах загальноосвітнього закладу.

Головна мета створення інклюзивних класів – задоволення соціальних та освітніх потреб, організація корекційно-розвиткової роботи з дітьми з особливими освітніми потребами, у тому числі з інвалідністю.

Переваги інклюзивної освіти:

·   Діти навчаються разом у звичайній школі.

·   Поліпшується моторний, мовний, соціальний, емоційний розвиток дитини.

·   Діти отримують можливість жити разом з батьками.

·   Оволодіння новими вміннями та навичками відбувається функціонально.

·   Навчання проводиться з орієнтацією на здібності та інтереси дітей.

·   У дітей є можливість для налагодження дружніх стосунків з ровесниками.

·   Діти з особливими потребами отримують ефективну освіту, щоб жити повноцінним життям.

Переваги для дітей з особливими освітніми потреб:

·  вчаться природно сприймати і толерантно ставитися до людських відмінностей;

·  вчаться налагоджувати й підтримувати дружні стосунки з людьми, які відрізняються від них;

·  вчаться співробітництву;

·  вчаться поводитися нестандартним чином, бути винахідливими, а також співчувати іншим.

Переваги для родин:

·  Батьки отримують інформацію про типовий і атиповий розвиток дітей.

·   Родини одержують підтримку з боку інших батьків.

·   Батьки беруть активну участь у визначенні навчальних цілей і завдань для дітей.

·    Всі батьки стають частиною шкільної спільноти.

Переваги для вчителів та інших фахівців:

·   Вчителі інклюзивних класів краще розуміють індивідуальні особливості учнів.

· Вчителі оволодівають різноманітними педагогічними методиками, що допомагає їм ефективно сприяти розвиткові дітей з урахуванням їхньої індивідуальності.

·   Спеціалісти навчаються працювати в команді.

Інклюзія додатково передбачає асистента (дитини чи вчителя) для підвищення якості освітньої програми дитиною та перебування в закладі освіти в цілому.

Асистент дитини- людина , яка супроводжує дитину на уроках (заняттях) та поза ними. Може бути родич (батько, мати, бабуся тощо) з обов`язковим медичним оглядом. Не оплочується.

Асистент вчителя- педагог,який допомає дитині у виконані навчальних завдань. Обов`язкова педагогічна освіта . Входить до штату закладу,тарифікується як асистент вчителя.

- У школі облаштовано пандус, що дає можливість доступу осіб з особливими потребами до першого поверху будівлі. Це стало однією із складових системи освітніх послуг, яка забезпечує реалізацію права на освіту осіб з особливими освітніми потребами та їх соціалізацію та інтеграцію в суспільство.

- Відкрито інклюзивні класи (4 клас). Для забезпечення належних освітніх потреб учнів з особливими освітніми потребами введено посаду асистента учителя. Створені умови для навчання дітей відповідно до індивідуальної програми розвитку та з урахуванням їхніх індивідуальних потреб і можливостей.

- Обладнано інклюзивно-ресурсну кімнату. Зважаючи на нозологію учнів, в інклюзивно-ресурсній кімнаті проводяться корекційно-розвиткові заняття.

Нормативна база:

Методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу дітей з особливими освітніми потребами у 2022/2023 навчальному році